пʼятниця, 23 січня 2015 р.

Твори-ювіляри 2015 року


Твори-ювіляри 
2015 року

Книгами-ювілярами 2015 року є:

 «Пісня про Роланда» (845 років),  «Слово о полку Ігоревім» (830 років), «Пісня про Нібелунгів» (815 років), М. Сервантес «Галатея» (430 років), В. Шекспір «Дванадцята ніч» (415 років), О.С. Пушкін «Руслан і Людмила», В. Скотт «Айвенго» (195 років), О.С. Пушкін «Борис Годунов» (190 років),  О.С. Пушкін «Казка про попа і наймита його Балду», «Маленькі трагедії», «Моцарт і Сальєрі» (185 років), М.В. Гоголь «Вій», «Тарас Бульба» Г.Ф. Квітка-Основ’яненко «Сватання на Гончарівці» (180 років),                
М.Ю. Лермонтов «Мцирі», «Герої нашого часу», Т.Г. Шевченко «Кобзар», збірка поезій, Ф. Купер «Слідопит» 175 років), Т.Г. Шевченко «Заповіт», «І мертвим, і живим…», «Кавказ», «Наймичка», «Єретик», П.О. Куліш «Чорна рада», (170 років), Ч. Діккенс «Життя Девіда Копперфілда, розказане ним самим», (165 років), І.С. Тургенєв «Напередодні» (155 років), М. Рід «Вершник без голови» (150 років), Ж. Верн «Двадцять тисяч льє під водою» (145 років), І.С. Нечуй-Левицький «Маруся Богуславка», Ж.Верн «Таємничий острів», П. Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні» (140 років), Ф.М. Достоєвський «Брати Карамазови», К. Колоді «Пригоди Піноккіо: Історія дерев’яної ляльки» (135 років), І.К. Карпенко-Карий «Наймичка» (130 років), Л. Українка «Contra spem spero», І.Я. Франко «Лис Микита», Б.Д. Грінченко «Олеся», О. Уайльд «Портрет Доріана Грея», І.К. Карпенко Карий «Сто тисяч» (125 років), Л. Баум «Дивовижний чарівник із країни Оз» (115  років), М. Горький «Діти сонця», Л. Українка «У катакомбах» (110 років), Х. Лофтинг «Пригоди доктора Дуліттла» (95 років), Г.М. Косинка «В житах», А. Мілн «Вінні-Пух», О. Бєляєв «Голова професора Доуеля» (90 років), О. Іваненко «Майка та жабка» (85 років),Ю. Яновський «Вершники» (80 років), Д. Хармс «Лисиця та заєць», Е. Хемінгуей «По кому подзвін», А. Гайдар «Тимур і його команда», М. Шолохов «Тихий Дон»,   О. Іваненко «Три бажання» (75 років), А. Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха», О. Твардовський «Василь Тьоркин», О. Вишня «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Бекас», (70 років), Р. Бредбері «Марсіанські хроніки» (65 років), М. Стельмах «Весна-весняночка», «У сестрички дві косички», О.П. Довженко «Зачарована Десна» (60 років), В. Сосюра «Розстріляне безсмертя» (55 років), М.М Носов «Незнайко на місяці», А.П. Гуцало «Олень Август», Стругацькі «Понеділок починається в суботу» (50 років), Г.М. Тютюник «Ласочка», Е. Хемінгуей «Острови в океані» незавершений роман, В. Нестайко «Таємниця трьох невідомих», «Робінзон Кукурузо» (45 років), П. Загребельний «Євпраксія», В.М. Войнович «Життя та надзвичайні пригоди Івана Чонкіна (40 років), Г.І. Горін «Будинок який збудував Свіфт», П.А. Загребельний «Роксолана», В.В. Чухліб «Тарасикова знахідка» (35 років), І.В. Жиленко «Казки буфетного гнома», В. Нестайко «П’ятірка з хвостиком» (30 років), Г.М. Малик «Пригоди Алі в країні Недоладії», В. Нестайко «Таємничий голос за спиною» (25 років), Дж. Роулінг «Гаррі Поттер і філософський камінь»(20 років),  Дж. Роулінг «Гаррі Поттер і Вогняний кубок", Л. Воронина «Суперагент 000. Нові пригоди» (15 років), Дж. Роулінг «Гаррі Поттер і Напівкровний принц», М.С. Павленко «Русалонька із 7-в, або Прокляття роду Кулаківських» (10 років).

 Працівники нашої бібліотеки підготували книжкову виставку «Твори-ювіляри 2015 року», що розташовується в читальній залі:

«Пісня про Нібелунгів» (1200) - пам’ятка німецького героїчного епосу
815
Пісня про Роланда – героїчний, народний епос французького середньовіччя, що належить до циклу поем пісні про діяння. У ньому розповідається про знаменитий бій біля Ронсевале між франками і маврами.

«Слово о полку Ігоревім» (1185 –1187) -
 пам’ятка давньоукраїнської літератури
830 років
Це героїчна поема кінця ХІІ ст., одна з найвідоміших пам’яток давньоруської літератури.
 «Слово о полку Ігоревім» - ліричний і героїчний твір. Поезія та героїка єдиним потоком злилися в ньому. Це вічна поезія слов’янської землі, вічне прагнення до волі і заклик до єдності у боротьбі.
«Пісня про Нібелунгів» (1200) -
 пам’ятка німецького героїчного епосу
815 років
Написана невідомим автором наприкінці ХІІ початку 
ХІІІ 
століття. Належить до числа найвідоміших епічних творів людства.  
В основу поеми лягли події і легенди часів середньовіччя, епохи великого переселення народів, завоювання Європи гуннами на чолі з Аттілою (Етцелем) в V ст. 
О.С. Пушкін «Руслан і Людмила» (1820) -
195 років
Руслан і Людмила - поема-казка російського поета Олександра Сергійовича Пушкіна, яка складається з посвячення, 6 пісень та епілогу. В поемі розповідається про те, як богатир Руслан врятував викрадену злим чарівником княжну Людмилу, свою наречену.

В. Скотт «Айвенго» (1820) –
195 років

Айвенго - пригодницький історичний роман Вальтера Скотта  написаний у 1819 році. Дія роману відбувається в ХІІ столітті (у 1194 році).
В творі автор змальовує Британію XII ст. та  протиріччя між її народами, зокрема норманами і саксами. Події, відтворені в «Айвенго» відбуваються в Англії,  за часів правління  короля Річарда Левове Серце.
  Вальтер Скотт майстерно відтворює національний конфлікт та історизм, що  виявився в умінні відкрити потаємні пружини історичного процесу і розповісти про те, як позначилась їх дія на долях окремих людей.
М.В. Гоголь «Вій» -
180 років
«Вій» - повість письменника Миколи Васильовича Гоголя з циклу  «Миргород» (1835 р.) . Її назва - ім’я слов’янської демонічної істоти, з яким пов’язаний сюжет.
«Вій -  це могутній витвір народної уяви. Так звуть українці старшого над гномами, що в нього повіки на очах спускаються аж до землі. Оця вся повість і є народний переказ. Мені не хотілося змінювати його, тому розповідаю майже так само просто, як і сам чув.» (Прим. М. Гоголя)

Г.Ф. Квітка-Основ’яненко «Сватання на Гончарівці» (1835) -

180 років
П’єса вперше порушує в українській літературі проблеми кріпацтва, але не втрачає смаку водевільної інтриги.  Щирий гумор переплітається з авторською іронією, мотивами народних пісень, обрядовою поезією. 
Тема твору: Показ життя та побуту просто українського народу.

Ідея твору: Кохання важливіше за гроші!

М.Ю. Лермонтов «Мцирі» -
175 років
Поема М. Ю. Лермонтова «Мцирі» - твір романтичний. Його дія розгортається на Кавказі - у місцевості, де живуть непокірні горці, де суворі монастирі з аскетичним способами життя і де побут зберігає свої вікові таємниці.
«Мцирі» - не сповідь, як її розуміють служителі церкви, а проповідь, сперечання з духовником. Його бунтівній, допитливій натурі чужа атмосфера рабської покірності. А в природі, що його оточує, він бачить гармонію, єдність, братерство - все те, що не дано йому було пізнати в людському суспільстві. 
Т.Г. Шевченко «Кобзар», збірка поезій (1840) -
175 років

«Кобзар» - назва збірки поетичних творів Тараса Григоровича Шевченка.
У наш час під назвою «Кобзар» розуміють усі віршовані твори Шевченка, однак перші «Кобзарі» містили тільки деякі його поезії.
Уперше «Кобзар» видано 1840 р. у Санкт-Петербурзі  за сприяння Євгена Гребінки. У збірку ввійшло всього вісім творів: "Перебендя" "Катерина", «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами». Після видання цієї збірки й самого Тараса Шевченка почали називати «Кобзарем».

Д. Ф. Купер «Слідопит» (1840) -
175 років


«Слідопит, або На берегах Онтаріо» - третя книга з пенталогії про історію колонізації Північної Америки американського письменника Джеймса Фенімора Купера.
«Слідопит – добровільна жертва власної великодушності. Щось необхідне в цьому світі їм назавжди втрачене, але щось – не менш необхідне в тім! – імовірно, придбано.»
Т.Г. Шевченко «Заповіт» (1845)
170 років
«Заповіт» («Як умру то поховайте») - вірш Тараса Шевченка, написаний 25 грудня 1845 року в Переяславі.
Вірш є своєрідним гімном визвольної боротьби українського народу, мав і має великий вплив на українську культуру, зокрема був покладений в основу музичних творів багатьох композиторів, перекладений близько 150 мовами народів світу.
«Заповіт» - квінтесенція всієї творчості Шевченка. У ньому сфокусовано провідні ідеї, мотиви й образи гнівної музи поета-борця. Увесь твір звучить як пристрасна промова революційного трибуна, звернена до народу.
П.О. Куліш «Чорна рада» (1845) -
170 років
«Чорна рада» - перший україномовний історичний роман, у ньому автор відтворив відомі історичні події - чорну раду у Ніжині, яка відбулася 1663 року.
Письменник акцентує увагу на суперечностях між простими козаками і старшиною, між міщанами і шляхтичами, між городовими козаками і запорожцями.
М. Рід «Вершник без голови» (1865) -
150 років
 «Вершник без голови» - популярний пригодницький роман Майн Ріда  Менш відома назва твору «Дивовижна техаська історія».
Дія роману відбувається в п’ятдесятих роках XIX століття в прикордонних районах штату Техас.
Ж. Верн «Двадцять тисяч льє під водою» (1870) -
145 років
Двадцять тисяч льє  під водою (інші назви – «80000 кілометрів під водою», «Вісімдесят тисяч верст під водою) - науково-фантастичний пригодницький роман Жуля Верна, 1869-1870 рр.
В другій половині ХІХ століттях в морях і океанахна очі мореплавцям став потрапляти незвичайний об’єкт - предмет розмірами більший за кита цікавились «морським чудовиськом». Герої роману разом з капітаном і екіпажем  човна вирушають у навколосвітню подорож в 20 тисяч льє під водою в пошуках пригод і морського чудовиська.

І.С. Нечуй-Левицький «Маруся Богуславка» (1875) -
140 років
Маруся Богуславка» - драма написана в 1875 році І.С. Нечуй-Левицьким.
При написанні митець використав один з найвідоміших сюжетів народних дум та історичних пісень, у яких відтворено часи нападів турецько-татарських військ на Україну. Провідний мотив - прагнення до волі та палка любов до рідної землі.
Автор показує, що розкоші та багатства не здатні замінити щастя на рідній землі. Тому самогубство головної героїні сприймається закономірно - без батьківщини любов неповна, на чужині - тільки відчай та згуба.




Немає коментарів:

Дописати коментар