середа, 1 липня 2015 р.

Календар літературних і пам'ятних дат. Липень 2015 .

"Безмежний світ краси і
мудрості народу"
(1 липня - День архітектури України)
 
 
Архітектура України приголомшливо красива. Вона різноманітна і включає в себе вплив безлічі стилів, але і власне українське зодчество простежується в архітектурних шедеврах. Старовинні будівлі, неповторної краси храми гармонійно є сусідами з сучасними будівлями. Архітектура це пам’ятник в камені, здатний пронести через століття задум автора.
Після другої світової війни, коли треба було піднімати міста з руїн, відновлювати пам’ятники архітектури, створювати умови для нормального життя Міжнародний союз архітекторів в 1946 році для визнання важливості діяльності містобудівників заснував Всесвітній день архітектури. На Україні це свято за Указом Президента з 1995 року відзначається 1 липня, як і в усьому світі. В цей день вручаються Державні премії в галузі архітектури.

"Архітектура рідного міста"


 


Умань розташована в центральній частині України, на перетині річок Каменка та Уманка. Населення міста налічує близько 100 000 чоловік. 
Умань як місто вперше згадується у XVII столітті. Хоча насправді сама місцевість була заселена набагато раніше.  Про це свідчать пам’ятки трипільської, скіфської, білогрудівської, чорноліської та наступних археологічних культур аж до ХІІІ століття, які знаходили не тільки на території Уманщини, а й в самому місті.
Як свідчать результати археологічних досліджень, на території сучасного міста та його околиць виявлено залишки поселень пізнього палеоліту, трипільської культури, доби пізньої бронзи, черняхівської культури та доби Київської Русі... Поблизу Умані є кургани скіфського часу.. У XII ст. всю Уманщину заполонили монголо-татарські орди, а в ХІV ст.. вона, як і більшість українських земель, перейшла під зверхність Литовсько-Руської держави. Наприкінці XVI ст. Уманщина зазнала польської колонізації.

Нині існує декілька версій  походження назви «Умань». Одні краєзнавці виводять цю назву від куманів (половців): Куманія – Кумань – Гумань – Умань, а інші  стверджують, що назву місту дала р. Уманка (з тюрк. : Умар – велика річка, Кума – пісочна ріка). Також в місті переповідають легенду про корчму «У Мані». Нібито ця сама корчма стояла на перехресті шляхів. Також існує версія, що назва міста пов’язана з трипільською культурою:  «Ума» є одним із імен богині Махадеви або Парасваті. Точна дата заснування міста невідома.
Умань має дуже різноманітну і чудову архітектуру. Більшість будівель в місті дуже старі. Ці будівлі взяли на себе багато різних стилів від різних епох. Мавританська, готична, ісламська, середньовічна, і радянська архітектура представлені в будівлях Умані.
Однією з визначних пам'яток Умані є чудовий парк Софіївка, схожий на Нью-йоркський Центральний парк або Парк Золоті Ворота у Сан-Франциско.


 

"Основоположник мемуаристики"
(7 липня 2015 року - 115 років з дня народження Ю.Смолича"


Юрій Смолич (1900-1976) - прозаїк, драматург, публіцист. Людина непростої долі: служив у Петлюри артилеристом, завдяки чому радянські спецслужби мали на письменника компромат і все подальше життя тримали його "на короткому повідку".
До найкращих творів Смолича другої половини 30-х років належить автобіографічна трилогія «Наші тайни» (1936), «Дитинство» (1937), і «Вісімнадцятилітні» (1938). Автор наголошував, що "автобіографічні книжки пишуться не для себе, вони пишуться про свого сучасника".

  

 
 
 
 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар