Від свята до свята
На абонементі нашої бібліотеки представлена книжково-ілюстрована виставка літератури про релігійні народознавчі свята, які відзначають у серпні.
«з Першого Спасу — холодні роси»
14 серпня – свято Маковія або медово-маковий Спас
У народі його ще називають Першим Спасом або Спасом на воді. За давніми переказами, князь Володимир саме цього дня прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей Спас «Спасом на воді».
В цей день досхочу їдять мед, не дарма ж Спас Медовий, а також чистять та впорядковують криниці й джерела.
Цього дня у храмах також освячують букети з трав та квітів – «маковійчики». Здавна вважається: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство.
Від Маковія починається Успенський піст. Він так само суворий, як i Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успiння).
“Сухий день на другий Спас говорить про те, що осінь буде сухою, мокрий – мокру осінь, ясний – сувору зиму”.
«Прийшов Спас,
держи рукавиці про запас!»
19 серпня- свято Спаса Перетворення
За традицією вважається, що це велике християнське свято святкується 19 Серпня. Це свято зрілих плодів. Але воно ще має назву – “Яблуневий спас“. З назви, можемо зробити висновок, що на другий спас збираються врожаї яблук, тому він і має таку назву. Але це свято не тільки врожаю, але й зустріч осені, у народі ще кажуть “перші осени”.
Яблуневий спас має свої традиції і прикмети. Зазвичай зібрані яблука, овочі, злаки і фукти святять у церквах. Для віруючих другий Спас – один із самих великих християнських свят у році .
В народі Спас вважали днем відльоту лелек. Як що лелеки почали готуватися до відльоту за тиждень перед Спасом це свідчило про те, що зима наступить рано і буде дуже морозна, а весна буде тепліша, ніж звичайно; як що після Спаса – осінь буде тепла, зима прийде пізніше, весна буде холоднішою.
"Прийде Пречиста —
стане дівка речиста
й понесе женихів нечиста".
28 серпня - Успіння Богородиці. Перша Пречиста
За біблійною оповідкою саме цього дня померла Діва Марія, в народі ж це свято (так саме свято, бо вважається, що Діва Марія таким чином приєдналась до свого сина) іменується Першою Пречистою.
В цей день традиційно починається посів озимини. Початку засіву народ надає особливого значення, це стосується як весняного так і осіннього засівів.
На цей день припадає і обряд заготівлі калини, яка стала символом України. Калину збирають дівчата. Робити це потрібно після церковної відправи. Сам процес проходить досить цікаво з піснями та хороводами.
Від Першої пречистої починаються шлюбні дійства - "оглядини" та "заручини". Тож цього дня чекають з нетерпінням дівчата, а хлопці хвилюються, аби не довелось скуштувати гарбузової каші.
Від цього дня розпочинається "молоде бабине літо", яке триває до 11 вересня.
«Третій Спас запитає у вас:
чи жнивували, чи в холодку пролежали».
29 серпня-третій
Спас-Горіховий
29 серпня православні святкують Хлібний або Горіховий Спас. За православним календарем цей день - перенесення із Едеси до Константинополя Нерукотворного Образу (Убрусу) Господа Ісуса Христа (944).
Божественний Лик Спасителя, який відбився на полотні (обрусі), є одним із найпоширеніших образів у слов'янській іконописної традиції.
Саме цю ікону вишивали на бойових стягах війська, які йшли у похід; заходячи до храму, віруючі люди разом з іншими молитвами читають тропар Нерукотворний образ Спасителя, що свідчить про особливе шанування святині.
В цей день годиться подякува Господу за хліб насущний. До Третього Спасу як правило закінчували жнива, і на це свято наші бабусі пекли пироги з муки нового врожаю. Тому і називають цей Спас Хлібним. А інша назва - Горіховий - пов'язана з початком масового збору лісових горіхів, які на цей час саме достигають.
З цим днем пов'язують закінчення літа і початок осені.
Немає коментарів:
Дописати коментар